تاريخ انتشار :
20 دي 1395 ساعت 13:13:21
ضرورت نقش رسانه‌ها در پیشگیری از وقوع جرم

ضرورت نقش رسانه‌ها در پیشگیری از وقوع جرم

پیشگیری از وقوع جرم امری خطیر و همگانی است که عزم ملی و مشارکت عمومی را می طلبد.
در این میان، رسانه ها نقش بزرگی برعهده دارند. رسانه کارکردی دوگانه در ارتباط با جرایم دارد. از یک سو عنصری تاثیرگذار در پیشگیری از جرم است و از سوی دیگر گاه باعث افزایش جرم در جامعه میشود. این دو کارکرد، همواره همراه رسانه خواهد بود و گریزی از آن نیست، اما باید تلاش کرد که رسانه هر چه بیشتر به عنوان عنصری تاثیرگذار در پیشگیری از جرم مطرح شود.

در این میان، اطلاع رسانی صحیح، میتواند در ایجاد اعتماد عمومی به این نهادها و سازمان های فعال موثر باشد که مطمئنا در فضای اعتماد، بهتر میتوان سیاستهای پیشگیرانه و درمانگرانه را پیاده نمود.

رسانه ها نقش مهمی در تامین امنیت و پیشگیری از وقوع جرم دارند

رسانه های جمعی نقش مهمی در بستر سازی افکار عمومی ، تامین امنیت و پیشگیری از وقوع جرم ایفا می کنند.

 رسانه به مثابه یک شمشیر دو لبه است که افزون بر کارکرد مثبت و سوق دادن جامعه به سمت بهبودی امنیت در صورت بی دقتی می تواند زمینه بروز آسیب و جرم را نیز فراهم کند.
رسانه علل کلیدی انتشار اطلاعات در نظام های اجتماعی مجسوب می شوند و به عنوان عوامل اجتماعی تاثیری قدرتمند بر رفتار و هنجارهای اجتماعی دارند.
رسانه ها میتوانند افزون بر آشنا سازی مردم به تهدید ها، مراقبت های لازم را نیز به آنها بیاموزند و افراد را برای حفظ و تامین امنیت اجتماعی ترغیب و راهنمایی کنند.

 رسانه ها می توانند با انعکاس اخبار مربوط به پدیده های جنایی نگرش خاصی را به مردم تحمیل کنند و چگونگی قضاوت و داوری آنان در باره جرم و عدالت کیفری را سازمان دهند .

این ابزارهای ارتباطی بسادگی می توانند از موضوعی کم اهمیت سوژه های بسیار مهمی بسازند و افکار عمومی را نسبت به پدیده های خاص حساس کنند و یا برعکس از حادثه های مهم خبری کم اهمیت بسازند.

ارتباطات امروز به قدری حایز اهمیت است که گاهی بی اعتنایی به این مقوله مهم و یا بهره برداری نادرست از آن می تواند بر سرنوشت ملت تاثیر گذارده و آن را به بی راهه کشاند .

خبرنگاران به عنوان عضوی از نظام ارتباطی می توانند سهم مهمی در چگونگی و اتخاذ تدابیر و موضع گیری های کلان جامعه داشته باشند .

ارتباط جرم و رسانه امر خطیری است
پیشگیری از وقوع جرم نیازمند هدف، برنامه ریزی و همکاری همه جانبه است که رسانه‌ها می‌توانند در تحقق این امر مهم نقش به سزایی داشته باشند.
در این راستا اگر رسانه‌ها از ابزاری که در اختیار دارند بتوانند درست استفاده کنند در پیشگیری از وقوع جرم بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

ارتباط جرم و رسانه امر خطیری است که ظرافت و پیچیدگی خاص آن نباید مورد غفلت قرار گیرد.

یکی از موضوعاتی که از منظر افزایش جرم در جامعه مورد توجه جرم شناسان و جامعه شناسان قرار گرفته انعکاس مستقیم خشونت در برنامه‌ها و مطالب رسانه‌هاست.

 

 

تکالیف رسانه
بدون شک اطلاع رسانی و ارتقای سطح آگاهی های عمومی شهروندان می تواند در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی موثر باشد. به همین خاطر اصحاب رسانه و مطبوعات می توانند در این زمینه پیشگام بوده و رسالت خود را به نحو مطلوب انجام دهند.

در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه معمولاً شهروندان از آمار دقیق جرایم به نحو مقتضی، مطلع و حتی به طور منطقه ای از آن آگاه می شوند. برهمین اساس مراقبت ها و صیانت از اموال و جان خود و اطرافیان را افزایش می دهند.

بنابراین ضروری است سیاست های مدرن رسانه ای تعبیه گردد و حدود و ثغور نقش رسانه ها در کنترل اجتماعی و پیشگیری از جرایم و مبارزه با آن مشخص شود. از طرفی بین رسانه ها باید قائل به تفکیک شد. بعضی ها مخل نظم و امنیت عمومی و اجتماعی می باشند که باید با آنها برخورد قانونی شود و از سوی دیگر به الگودهی رسانه های امنیت گستر باید توجه بیشتر شود و به عبارتی بعضی مطبوعات احساس امنیت، اطلاع رسانی و ارتقای سطح آگاهی های عمومی را افزایش می دهند. به همین خاطر باید رسانه ها و مطبوعات با حقوق و تکالیف خود در قانون اساسی، قانون مطبوعات، حقوق رسانه ها و ابهامات و ضعف های قانونی بین مرز بازدارندگی از بزه و تشویق به بزهکاری آشنا شوند و نقاط مثبت عملکرد آنها در بحث اطلاع رسانی و پیشگیری از وقوع جرم تقویت و نکات منفی عملکرد نیز پس از بررسی های کارشناسان، کاهش یابد.

آگاه سازی نهادهای نظارتی از سوی رسانه‌ها
رسانه‌ها مهم‌ترین ابزار آگاه سازی هستند. رسانه‌ها ‌می‌توانند نهادهای نظارتی کیفری را از مقدمات جرایم‌آگاه کنند و مانع وقوع جرم در  مراحل اولیه شکل‌گیری شوند.

رسانه‌های گروهی می‌توانند از مردم نیز در این زمینه استفاده کنند؛ زیرا مردم می‌توانند به راحتی پیام‌ها و گزارش‌های خود را ارائه کرده و در راستای افشای برخی از جرایم که ممکن است به وقوع بپیوندد، آگاهی دهند.

یکی دیگر از نقش‌های رسانه‌ها ایجاد قبح اجتماعی و حـسـاسـیت در زمینه جرایم است. در برخی جوامع متأسفانه بعضی از جرایم قبح اجتماعی ندارند، همانند جرایم مالیاتی و قاچاق کالا و ارز که حساسیت زیادی درباره آنها وجود ندارد ‌و حتی در برخی از کشورها فرار از مالیات نوعی زرنگی محسوب می شود، در نتیجه برانگیختن حساسیت عمومی‌از سوی رسانه‌ها کارگشاست.

رسانه ها همین طور کارکرد نظارتی نیز دارند. شفافیت در امور و اطلاع رسانی از طریق رسانه ها نوعی نظارت عام بر اقدامات متولیان امر خواهد بود و با ایجاد اتاق شیشه ای در فضای اداری می تواند نقش مهم و موثری در کاهش فسادهای اداری و جلوگیری از بروز و ظهور جرایم خاص مالی گردد.

تنظیم کننده :علیرضا باقری

کارشناس اداره آگاهی های عمومی، اطلاع رسانی و افکار سنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان

 

 

 

                                                                                      

آخرين مطالب
تاريخ ارسال خبر : 1396/12/21 ساعت 08:22:24
متأسفانه ازدواج های خودگزین (پنهانی، بدون مشورت با پدر و مادر، خیابانی، یا اینترنتی)، یکی از عوامل بسیار مهم طلاق در زندگی مشترک است که اکنون چون سیلی ویرانگر پیوند مزدوجین جوان را در کشور تهدید می کند.
تاريخ ارسال خبر : 1396/11/23 ساعت 11:43:10
مرد و زن، هرچند از لحاظ وضعیت یکسان هستند، اما از حیث وظیفه و کارکرد بایکدیگر تفاوت دارند. خداوند مقرر داشت که مرد رئیس خانواده و زنش معاون و نایب او باشد. هر سازمانی یک رئیس دارد، واحد خانواده نیز از این قاعده مستثنی نیست.
تاريخ ارسال خبر : 1396/10/05 ساعت 13:01:38
بهترین و مناسب ترین فاصله سنی میان زن و شوهر را می توان 3- 4 سال در نظر گرفت. البته این بدان معنا نیست که اگر یکی دو سال به این سنین افزوده و یا از آن کاسته شود، حتماً نباید ازدواجی انجام گیرد. شاید بتوان گفت اگر تمام زمینه ها بررسی شده باشد و مشکل خاصی دیده نشود، می توان فاصله ی سنی را به دیده ی اغماض نگریست. طبیعی است اگر سایر شرایط مناسب نباشد، باز هم ازدواج نمی تواند موفق باشد.
تاريخ ارسال خبر : 1396/07/25 ساعت 13:32:04
خانواده کانون آرامش، محفل انس مقدس زن و شوهر، نردبان رشد و تکامل زوجین و عامل پرورش نسل پاک و سالم آینده است.
تاريخ ارسال خبر : 1396/06/16 ساعت 11:32:21
زمانی که افراد جامعه از حدود و مقررات قوانینی که نشان دهنده قلمرو فعالیت افراد و حافظ حقوق طبیعی و سعادت آنهاست تجاوز کنند مرتکب جرم شده اند، پیشگیری از وقوع جرم لازم و ضروری و یک تکلیف است
تاريخ ارسال خبر : 1396/06/01 ساعت 10:04:21
معمولاً خشونت با مفهوم پرخاشگري به كار برده مي شود و در تعريف پرخاشگري آمده است اعمال خصمانه اي كه از روي عمد صورت مي گيرد و به افراد و اشياء آسيب مي رساند. در تعريفي ديگر خشونت پديده جديدي نيست اما به علت بعد گسترده آن به تازگي مورد بررسي قرار گرفته است و اين بررسي ها نشان داده كه خشونت در درون خانواده از دو جهت تأثيرگذار است: شخصي و اجتماعي. در جنبه شخصي، قرباني خشونت آسيب بدني مي بيند، تحقير مي شود. شخص خشونت ديده اگر كودك باشد، تا آخر عمر بقاياي آثار خشونت با او همراه است.
تاريخ ارسال خبر : 1396/04/19 ساعت 09:11:03
میانجیگری فی مابین بزه دیده و شخص بزهکار در فرایند دادرسی کیفری رهیافت نوینی است که به موجب آن فرد میانجی به وساطت بین بزه دیده و بزهکار می پردازند تا بتواند با گفتگوهای مستقیم و با رودرویی و هم چهره شدن طرفین به حل و فصل اختلافات فی مابین بپردازند .
تاريخ ارسال خبر : 1396/04/13 ساعت 08:38:44
تكليف اصلى قوّه ى قضاييه ، عبارت از اقامه ى قسط و عدل است بنابراين ، قوّه ى قضاييه بايد به معناى واقعى ، مرجع و ملجاء و پناهگاه همه مردم باشد
تاريخ ارسال خبر : 1396/01/07 ساعت 11:27:14
نامزدی به معنای آمادگی دختر و پسر برای تشکیل زندگی مشترک است که بعد از مراسم خواستگاری با رد و بدل کردن حلقه ازدواج آغاز می شود و با عقد رسمی پایان می گیرد و معمولا اقوام درجه اول دختر و پسر از آن آگاه هستند.
تاريخ ارسال خبر : 1396/01/07 ساعت 11:20:16
بهترین و مناسب ترین فاصله سنی میان زن و شوهر را می توان 3- 4 سال در نظر گرفت. البته این بدان معنا نیست که اگر یکی دو سال به این سنین افزوده و یا از آن کاسته شود، حتماً نباید ازدواجی انجام گیرد. شاید بتوان گفت اگر تمام زمینه ها بررسی شده باشد و مشکل خاصی دیده نشود، می توان فاصله ی سنی را به دیده ی اغماض نگریست. طبیعی است اگر سایر شرایط مناسب نباشد، باز هم ازدواج نمی تواند موفق باشد.
تاريخ ارسال خبر : 1395/12/09 ساعت 08:30:17
اصول مربوط به قبل از ازدواج مثل فنداسیون یک ساختمان بسیار مهم و حیاتی می باشد و رعایت آن ها قطعاً می تواند در ایجاد پیوندی موفق و خانواده ای ایده آل و مطلوب تأثیر به سزایی داشته باشد.
شرکت هوش برتر
تمامي حقوق براي معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري کل استان کرمان محفوظ مي باشد.
Copyright(C) 2012