تاریخ : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳ 9 شوال 1445 Wednesday, 17 April , 2024
15
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان:

استقرار مصلحین و حکمین قرآنی در مساجد کرمان/ نیاز به ورود جهادی ائمه جماعات و جمعه جهت پیشگیری از وقوع جرایم

  • کد خبر : 2155
  • 12 مرداد 1400 - 4:22
استقرار مصلحین و حکمین قرآنی در مساجد کرمان/ نیاز به ورود جهادی ائمه جماعات و جمعه جهت پیشگیری از وقوع جرایم
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان گفت: مصمم هستیم از ظرفیت مصلحین و حکمین قرآنی و طرح اورژانس قضایی در مساجد شهر و استان کرمان استفاده کنیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان، “سیدمهدی قویدل” در دیدار با امام جمعه کرمان اظهار داشت: مجموعه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان با راهبرد برنامه محور و کارشناسان متخصص در بحث پیشگیری از وقوع جرایم در زمینه های مختلف فعالیت می کند.

وی با اشاره به اینکه اهم وظایف معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان مبنی بر اقدام در ابعاد مختلف پیشگیری اولیه، ثانویه و ثالثیه، می باشد، تصریح کرد: در شورای پیشگیری از وقوع جرم دستگاه ها مکلف به اجرای مصوبات بوده و در صورت عدم اقدام، به عنوان ترک فعل قابلیت پیشگیری وجود دارد.

این مقام قضایی در ادامه اقدامات انجام شده در حوزه پیشگیری های فرهنگی، اجتماعی، حقوقی- قضایی، وضعی- امنیتی- انتظامی و مشارکت های مردمی را تشریح کرد و گفت: انواع پیشگیری های جامعه مدار و رشدمدار در حوزه خانواده و جامعه، اعتیاد و بازاجتماعی کردن مجرمین و متهمین از اقدامات مهم این معاونت محسوب می شود.

قویدل افزود: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان وظیفه دارد براساس دستورالعمل نحوه تعامل و مشارکت نهادهای مردمی با قوه قضائیه، از ظرفیت تمام نهادهای مردمی، سمن ها، خیریه ها، گروه های جهادی و هیات امنای مساجد در اجرای اقدامات پیشگیرانه استفاده کند.

وی اظهار داشت: طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان در معرض آسیب(نماد) و همچنین برنامه های آموزش رشدمدار در اداره فرهنگی- اجتماعی این معاونت و با همکاری آموزش و پرورش برای کودکان سنین ۵ تا ۷ و ۷ تا ۱۲ سال اجرا می شود.

قویدل گفت: در سال گذشته ۱۴۷ جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم و کارگروه های تخصصی در استان برگزار شده که همه مصوبات در حال پیگیری است و اهم اقدامات شورای پیشگیری از وقوع جرم، رسیدگی به مشکلات حاشیه شهر کرمان بوده که معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در زمینه های مختلف ورود کرده و دستگاه های مربوط را ملزم به انجام وظایف خود کرده است.

این مقام قضایی اظهار داشت: پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی اجتماعی- قضایی نیز با ورود دستگاه قضایی به حاشیه شهر ایجاد شد و از نتایج این پایگاه می توان به انتقال کوره های آهک پزی به دشت زحمتکشان اشاره کرد، چراکه آسیب های زیادی برای ساکنین محله همتی(صنعتی سابق) ایجاد کرده بود.

قویدل تصریح کرد: تاکنون توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان تفاهم نامه هایی با نیروی انتظامی، بهزیستی، جهاد دانشگاهی، سازمان تبلیغات اسلامی، سپاه و … منعقد و در سال گذشته نیز ۱۶۰ کارگاه آموزشی برای اقشار مختلف و چهار جشنواره رای با محوریت مجازات های جایگزین حبس نیز برگزار شده است.

وی گفت: برای متهمینی که برای نخستین بار مرتکب جرم می شوند نیز کارگاه های آموزشی در قالب طرح هور برگزار می شود و دادگاه در قبال آموزش ها به این افراد تخفیف اعطا می کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از صحبت های خود به سامانه جامع ارتباط مردمی”سجام” اشاره و خاطرنشان کرد: این سامانه برای دریافت گزارش های مردمی ایجاد شده است تا جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی، ترک فعل مسئولین و … به صورت محرمانه اقدام کند، ضمن اینکه در استان کرمان تاکنون ۹۰۰۰ نفر در سامانه سجام ثبت نام کرده اند و قصد داریم تا پایان سال ۱۴۰۰ دیده بانان پیشگیری این سامانه را به ۵۰ هزار نفر در استان افزایش دهیم.

همایش مشارکت شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار می شود

قویدل همچنین گفت: در سال جاری در نظر داریم همایش مشارکت شوراهای اسلامی شهر و روستا را برای مشارکت در پیشگیری از وقوع جرم برگزار کنیم و علاوه بر آن همایش سران طوایف در جنوب استان و همایش منطقه ای نیز جز برنامه های سال ۱۴۰۰ این معاونت است، به طوریکه با استفاده از ظرفیت استان های سیستان و بلوچستان، خراسان حنوبی، هرمزگان، یزد و کرمان برای پیشگیری از جرایم مرتبط با قاچاق سوخت و موادمخدر و .. برنامه ریزی و اقدام کنیم.

وی سپس با تاکید بر اینکه در سند تحول ارتقا یافته دستگاه قضایی ۱۲ وظیفه اصلی و ۲۴ وظیفه با همکاری سازمان های تابعه برای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در نظر گرفته شده است، افزود: یکی از این وظایف استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی است و تاکنون در این رابطه ۳۰۰ سمن در استان شناسایی شده اند.

قویدل ادامه داد: همچنین با هیات امنای مساجد، گروه های جهادی، بازنشستگان و… نیز ارتباط گرفته و با نخبگان و فرهنگیان نیز کارگروه هایی را تشکل داده ایم تا بسیاری از اقدامات معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان به وسیله این افراد پیاده سازی و همچنین در زمینه اقدامات پیشگیرانه، مسئول سازی اجتماعی و ارتقا مسئولیت اجتماعی فرهنگ سازی شود.

وی با یادآوری اینکه در استان کرمان ۷۱ مرکز مشاوره خانواده وجود دارد افزود: در بحث آسیب های اجتماعی مورد تاکید مقام معظم رهبری شامل؛ آسیب طلاق، اعتیاد، خشونت، مفاسد اخلاقی و حاشیه نشینی است، برنامه هایی در ادارات معاونت پیشگیری اجرا می شود.

ترویج فرهنگ صلح و سازش از اولویت های معاونت اجتماعی دادگستری است

قویدل با اشاره به اینکه جهت کاهش خشونت از ظرفیت سران طوایف و مصلحین و حکمین قرآنی استفاده می شود، گفت: یکی از برنامه های مورد تاکید معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، ترویج فرهنگ صلح و سازش و پیشگیری از ورود پرونده ها به دادگستری است.

وی با بیان اینکه طرح مصلحین با حفظ رویکرد مردمی بودن و فاقد ساختار اداری فعالیت خواهد کرد، ادامه داد: مصلحین در ابتدا به مسائل و اختلافات خانوادگی و طلاق ورود می کنند و اکنون این طرح در کل استان در حال توسعه است و سایر اختلافات نیز با کمک مصلحین حل می شود.

قویدل اظهار داشت: طرح اورژانس قضایی نیز در زمینه حل مشکلات خانوادگی فعالیت می کند بدین صورت که بدون انتظامی و قضایی شدن مشکل و قبل از تشکیل پرونده در دستگاه قضایی و برانگیخته شدن حس انتقام جویی، پلیس پرونده را در اختیار مصلحین شامل اساتید حوزه و دانشگاه، معتمیدن و متنفذین قرار می دهند تا مداخلات به موقع و کارشناسی را انجام دهند.

این مقام قضایی افزود: طرح اورژانس قضایی از هفته قوه قضائیه سال ۹۹ آغاز شده و در قالب این طرح تفاهم نامه ۵ جانبه ای با بهزیستی، استانداری، دانشگاه علوم پزشکی و نیروی انتظامی منعقد کرده ایم تا با استفاده از ظرفیت مصلحین و حکمین قرآنی نسبت به صلح و سازش در پرونده ها اقدام شود و برای مصادیق متفاوتی می توان از این طرح استفاده کرد.

وی گفت: طرح اورژانس قضایی در جنوب استان و در شمال نیز در برخی شهرستان ها پیاده سازی و اجرا شده است و با کمک سران طوایف قتل های متعدد طایفه ای کاهش یافته و به نتایج مطلوبی در این خصوص دست یافته ایم.

قویدل تصریح کرد: در مرکز استان نیز تفاهم نامه ای با اداره کل تبلیغات اسلامی در راستای اجرای طرح ابتکاری مسجد طراز اسلام منعقد شده است و مشاوره قبل و حین ازدواج و مشاوره خانوداه از جمله اقدامات ارائه شده در این طرح است، ضمن اینکه تاکنون ۸۰ تا ۱۰۰ نفر از افراد دارای تحصیلات عالیه در این خصوص اعلام آمادگی کرده اند و اجرای این طرح در شهرستان ها نیز در حال پیگیری است.

سال گذشته  ۲۵۰۰ پرونده توسط مصلحین به صلح و سازش منجر شده است

وی ترویج فرهنگ صلح و سازش، شناسایی آسیب های منطقه اعم از آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و آموزش های مصلحین به افراد را از اهداف طرح مصلحین برشمرد و افزود: در سال گذشته ۲۵۰۰ پرونده توسط مصلحین به صلح و سازش منجر و از ورود آنها به سیستم قضایی جلوگیری شده است.

قویدل با اشاره به اینکه تعداد ۳۴۰ پرونده در حوزه قضایی رودبارجنوب توسط مصلحین رسیدگی و به سازش منجر شده است، گفت: این طرح بسیار مفید بوده و مهم ترین هدف آن مردمی و فاقد ساختار بودن آن است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان بیان کرد: ما آماگی داریم از ظرفیت مصلحین و حکمین قرآنی و طرح اورژانس قضایی در مساجد شهر و استان کرمان استفاده کنیم تا از ورود پرونده ها به دستگاه قضایی جلوگیری و نسبت به حل منازعات و اختلافات مردم کمک شود.

قویدل گفت: انتظار می رود طرح و برنامه های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم به ویژه طرح مسجد طراز اسلام در مساجد استان اجرا و امیدواریم همگرایی، همکاری و انسجام ویژه ای دراین حوزه ایجاد شود.

وی تاکید کرد: توقع ما این است که ائمه جماعات در امر پیشگیری از وقوع جرم همکاری بیشتری داشته و با استفاده از تریبون نماز جمعه به بیان مسائل پیشگیرانه بپردازند، خانواده ها را به استفاده از ظرفیت مشاوره و مصلحین تشویق کنند.

وی در پایان با اشا ره به اینکه در استان کرمان۵۳۵۰ نفر مصلح آموزش دیده اند، افزود: این افراد آمادگی دارند در بسیاری از شهرستان های استان مستقر شده و به صلح و سازش در پرونده ها اقدام کنند و در این راستا به ورود جهادی ائمه جماعات و جمعه برای معرفی ظرفیت ها، مسئول سازی و ارتقاء مسئولیت اجتماعی و استفاده از ظرفیت هیات امنای مساجد جهت پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی نیاز است.

 

لینک کوتاه : https://kermanpishgiri.ir/?p=2155

ثبت نظر

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
#شهرستان جیرفت #معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان #پیشگیری-ازوقوع-جرم #فضای-مجازی #معاونت-اجتماعی-و-پیشگیری-ازوقوع-جرم-دادگستری-کل-استان-کرمان #کمیته-داوری-اتاق-بازرگانی #پیشخوان-پیشگیری #معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان #پیشگیری-ازوقوع-جرم #پیشگیری-از-جرائم-انتخاباتی #پیشگیری #انتخابات1400 ، تصادفات، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، حاشیه نشینی، اتباع خارجی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، حاشیه نشینی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ،حفاری غیرمجاز، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، سپاه، بسیج، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، سپاه ثارالله کرمان، سردار معروفی، سپاه، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، سینما، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، شورای پیشگیری، شهرستان ها، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، فیلم سینمایی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، قاچاق کالا و ارز، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، نخستین گردهمایی فعالان اقتصادی و مسئولان قضایی استان کرمان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، گفتگوی رادیویی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان امام جمعه کرمان، پیشگیری، قویدل، مصلحین، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان، نماینده ولی فقیه در استان کرمان جهاد دانشگاهی دکتر غلامی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاویه، سند تحول، پیشگیری سرقت پسته، سرقت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان قویدل، دبیر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی استان کرمان، پیشگیری، انتخابات 140014 قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، انتخابات ۱۴۰۰، جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان معاونت اجتماعی دادگستری استان کرمان، انتخابات، پیشگیری از وقوع جرم، تخلفات انتخاباتی موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان، انتخابات، پیشگیری از جرایم انتخاباتی موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان، مصلحین، مسجد طراز اسلامی، پیشگیری از جرایم انتخاباتی موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان،نخستین گردهمایی فعالان اقتصادی و مسئولان قضایی استان کرمان ،گردهمایی قضایی، هفته وحدت، سیدمهدی قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، پیامبر اسلام(ص) پیشخوان پیشگیری کرمان، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، انتخابات 1400 کارگاه های ضایعاتی، سرقت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان گفتگوی ویژه خبری، قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان، هفته قوه قضائیه