تاریخ : سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ 8 شوال 1445 Tuesday, 16 April , 2024
16
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان خبر داد:

تحقق ۲۵۰۰ مورد صلح و سازش با استفاده از ظرفیت مصلحین و حکمین قرآنی و سران طوایف در راستای میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار

  • کد خبر : 2130
  • 15 تیر 1400 - 5:31
تحقق ۲۵۰۰ مورد صلح و سازش با استفاده از ظرفیت مصلحین و حکمین قرآنی و سران طوایف در راستای میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار
معاون اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: طی سال گذشته دو هزار و 500  مورد صلح و سازش با استفاده از ظرفیت مصلحین و سران طوایف در سطح استان کرمان ایجاد شده است .
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان، “سید مهدی قویدل” اظهار داشت: در راستای تحقق میثتاق نامه عدالت وامنیت پایدار در استان کرمان از سال ۱۳۹۶ تا کنون چهار گردهمایی از سران طوایف در شهرستان های جنوبی و شرقی استان در زمینه کنترل و کاهش خشونت برگزار شده است.
وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته همچنین به منظور اجرای برنامه عمل کنترل و کاهش خشونت، چهارمین گردهمایی سران طوایف برگزار ومیثاق نامه عدالت و امنیت پایدار به امضاء رسیده است.
وی جمع آوری ۷۲۴ سلاح غیرمجاز توسط سران طوایف و تحویل به مراجع مربوطه را یکی از نتایج اجرای میثتاق نامه عدالت و امنیت پایدار دانست و ادامه داد: قریب به ۱۰۰ جلسه رسمی و چهار هزار و ۵۱ مورد همکاری  بین سران طوایف و دادگستری شهرستان های مشمول میثاق نامه درجهت رسیدگی به پرونده های قضایی شامل  جمع آوری محکومین متواری و برقراری صلح و سازش بین طرفین به انجام رسیده و در این رابطه ۶۰ فقره امان نامه نیز  با همکاری سران طوایف و تایید مراجع اطلاعاتی استان صادر شده است و با برگزاری جلسات صلح و سازش مجموعا ۴۵ نفر از قصاص رهایی یافته اند .
معاون اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمان خاطرنشان کرد: در سال گذشته همچنین برنامه ویژه پیشگیری، کنترل وکاهش خشونت در شهرستان سیرجان با برنامه ریزی لازم، اجرا و در این راستا ب مداخلات اقدامات اجرایی ناظر بر کاهش خشونت در شهرستان مزبور در زمینه افزایش تاب آوری انجام شده است.
* اجرای الگوی مصلحین و حکمین قرآنی و تربیت ۵۳۵۰ مصلح در استان
معاون دادگستری کل استان کرمان به اجرای الگوی مصلحین و حکمین قرآنی و تربیت پنج هزار مصلح در این استان نیز اشاره و عنوان کرد:  یکی از برنامه های مصوب استان کرمان در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، “اجرای الگوی مصلحین و حکمین قرآنی” با استفاده از ظرفیت سران ایل و طایفه، قبیله، منتخبین صنف و محیط کار، ریش سفیدان فامیل و عشیره و معتمدین محله (ائمه جماعات، بزرگان و بسیجیان) است.
قویدل یادآور شد: این برنامه با هدف توجه به آموزش و بهره گیری از ظرفیت بزرگان، ریش سفیدان و معتمدین خانواده، فامیل، قبیله، عشیره، محله، مسجد، صنف، محیط کار و … به منظور ایجاد صلح و سازش در بین زوجین در بدو شکل گیری اختلاف(پیش از آنکه اختلافات آنها منجر به اقامه دعوی و یا خشونت های رفتاری  شود) طراحی شده و در شرف پیاده سازی می باشد.
وی یادآور شد:  تعداد صلح و سازش دعاوی خانوادگی توسط مصلحین و حکمین قرآنی طبق گزارشات واصله در سال گذشته تعداد  دو هزار و ۱۹۰ مورد بوده است.
وی ادامه داد: پس از برگزاری دوره های آموزشی ماهان، تا کنون قریب به ۱۰۱ دوره آموزشی با حضور پنج هزار و ۳۵۰  نفر در شهرستان های کرمان، سیرجان، بافت، زرند، رفسنجان،جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبار جنوب، بم، قلعه‌گنج، منوجان و شهر ماهان برگزار شده و برنامه ریزی جهت استمرار دوره ها در سال جاری نیز انجام شده است.
* تدوین و اجرای طرح اورژانس قضایی؛ اقدام ابتکاری معاونت اجتماعی دادگستری استان کرمان
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان به تدوین و اجرای طرح اورژانس قضایی به عنوان یک اقدام ابتکاری نیز اشاره و بیان کرد: در راستای پیشبرد اهداف و برنامه پیشگیری های اجتماع محور و با توجه به گسترش آسیب های اجتماعی؛ این معاونت اقدام به تدوین«طرح اورژانس قضایی» در استان کرمان با هدف نهایی کاهش ورودی پرونده  کرده است.
قویدل یادآور شد: پیشگیری از امنیتی و انتظامی شدن مسائل اجتماعی، پیشگیری از تبدیل به جرم شدن برخی آسیب های اجتماعی، ترویج فرهنگ حل مساله و سازش با استفاده از افراد و نهادهای مردمی، خدماتی و حمایتی بجای انتظامی و قضایی و نهادینه شدن ظرفیت مصلحین، کاهش ورودی پرونده ها به مراجع انتظامی و قضایی و پیشگیری و کاهش خشونت های فردی و خانوادگی از جمله اهداف این طرح به شمار می رود.
* ورود جدی و اثرگذار دستگا قضایی به منظور ساماندهی حاشیه نشینی در کرمان
معاون دادگستری کل استان کرمان در ادامه گفت: به منظور پیشبرد راهبردها و اقدامات معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی اجتماعی، قضایی در شهرک صنعتی کرمان راه اندازی در شهریور ماه سال ۹۹ افتتاح و اقداماتی از قبیل بازدیدهای مختلف، رسیدگی به موضوعات زیست محیطی کوره ها و اوضاع عمرانی شهرک، حضور و بهره گیری از ظرفیت سمن ها، حضور مشاورین در شهرک و … انجام گرفته است.
قویدل تاکید کرد: بازدید از شهرستان های جیرفت، زرند، رفسنجان و شهربابک در جهت بررسی چالش ها و راهکارهای تغییرات کاربری اراضی و بحث و تبادل نظر در این زمینه، پیگیری اجرای ماده ۹ قانون حد نگار کاداستر و پیگیری جهت ثبت ۱۸۸ هکتار از اراضی دولتی ، پیگیری انتقال کوره های آهک پزی از محدوده شهرک صنعتی به مکان جدید، بررسی و پیگیری وضعیت ۲۳۰ مورد از انشعابات غیر مجاز برق در شهرک صنعتی، تدوین طرح مداخله ای استانی با همکاری نهاد های مردمی، پیگیری صدور شناسنامه برای افراد دارای دارای پدر و مادر ایرانی و مادر ایرانی فاقد شناسنامه درحاشیه شهر با همکاری اداره کل ثبت احوال استان و انعقاد تفاهم نامه های متعدد با دستگاه ها از اهم اقدامات با محوریت پایگاه انسجام بخشی در حوزه حاشیه نشینی بوده است.
* برگزاری ۱۵۶ جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم در استان کرمان
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان همچنین گفت: در زمینه برگزاری جلسات شورای پیشگیری از وقوع جرم در سال ۹۹ تعداد ۱۵۶ جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم در استان کرمان برگزار شده است که ۵۸۶ مصوبه به دنبال داشته است.
قویدل عنوان کرد: همچنین ۳۳۹ کارگروه تخصصی در موضوعات مختلف با ۳۳۹ مصوبه در تمام  حوزه های قضایی استان کرمان رهبری و  برگزار شده است.
وی خاطرنشان کرد: در راستای راهبری حوزه های قضایی استان کرمان در زمینه برنامه های پیشگیرانه و طرح های اجرایی، چهار طرح ویژه شامل طرح پیشگیری از سرقت پسته در حوزه های قضایی شهرستان راور، زرند، رفسنجان، شهربابک و سیرجان اجرا شده، طرح عفاف و حجاب در حوزه ی قضایی شهربابک عملیاتی و طرح تنظیم بازار در راور و امنیت غذایی در کرمان نیز بصورت تخصصی در حوزه ی قضایی راور اجرا شده است.
وی بیان کرد: همچنین با توجه به برنامه ریزی انجام شده در سال ۱۴۰۰ در گستره شهرستانی جشنواره پیشگیری از وقوع جرم  با محور ارائه طرح اجرایی در موضوعات مختلف پیشگیری از وقوع جرم در تمام حوزه های قضایی استان با مشارکت روسا و دادستان های محترم حوزه های قضایی اجرا خواهد شد.
این مقام قضایی یادآور شد: تشکیل کارگروه تخصصی از قضات منتخب پییشگیری از وقوع جرم در راستای تشریح برنامه های اجرایی و ابلاغی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در حوزه های قضایی استان از دیگر طرح ها و برنامه های این معاونت است که  از سال ۱۳۹۹ آغاز شده است  .
به گفته وی، در اجرای برنامه های ناظر به پیشگیری های رشد مدار، تعداد ۱۱۵ کارگاه برای والدین با ۲۳۳۰ نفر ساعت و برای مربیان با ۱۷۲۵۰ نفر ساعت دوره آموزشی طی سال گذشته برگزار شده است
وی گفت: برگزاری ۵ کارگاه هجرت با ۴۲۰۰ نفر ساعت و برگزاری ۱۱ دوره  اصلاح و باز اجتماعی کردن مرتکبین جرایم علیه امنیت اخلاقی و ناهنجاری های اجتماعی و جرایم تعزیری ۶ تا ۸ تحت عنوان دوره های هور برای ۱۹۵ نفر و به مدت ۱۳۶۵ نفر ساعت آموزش نیز به منظورمعرفی به دادگاه جهت صدور احکام جایگزین حبس در سال ۱۳۹۹ در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اجرا شده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با اشاره به این مطلب که در راستای برنامه های حوزه خانواده و کنترل و کاهش طلاق، سامانه تصمیم در ۷ شهرستان استان راه اندازی شده و در حال فعالیت است، گفت: برگزاری ۴ کارگاه ویژه قضات و مشاورین دادگاه اطفال توسط مدرسین ملی آموزش دیده و افزایش ۲۰ درصدی پرونده های تحت پوشش مشاور به جهت کمک به کودکان و نوجوانان بزهکار در جهت اصلاح و باز اجتماعی کردن  و استفاده از نهادهای ارفاقی در جهت پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی نیز در سال گذشته انجام شده است.
*برگزاری ۲۹ کارگاه فرزندان آفتاب با تعداد ۵۷۴۸ نفر ساعت آموزش
قویدل تصریح کرد: برگزاری ۲۹ دوره از کارگاه های فرزندان آفتاب ویژه سربازان یگان های نظامی و انتظامی مختلف با تعداد ۵۷۴۸ نفر ساعت آموزش، تدوین و تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک با سپاه استان جهت برگزاری دوره های امید برای بسیجیان  و تعیین و اعزام مدرس منتخب بسیجی دوره های امید عمومی به کارگاه تربیت مدرس ملي در تهران از دیگر برنامه های اجرا شده در حوزه پیشگیری های فرهنگی اجتماعی می باشد.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره رای  در سال ۱۳۹۹ در راستای مجازات های جایگزین حبس، عنوان کرد: با این اقدام افزایش حداقل ۲۵ درصدی آرای صادر شده  مجازات های جایگزین حبس، آرای تخفیفی، تعلیقی و تعویقی و معاف از کیفر حاصل شده و در مجموع یک هزار و ۲۳۲ رای مجازات جایگیزین حبس صادر شده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمان به اجرایی شدن حضور مشاور در محاکم اطفال و نوجوان را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: حدود ۸۰ مشاور در کلیه حوزه های قضایی به منظور اجرای این برنامه به کارگیری شده اند.
وی به توسعه کمی و کیفی مراکز ملاقات فرزندان طلاق (مراکز مهر خانواده) نیز اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا ساماندهی ۳۰ مرکز مشاوره خانواده در شهر کرمان و مجموعا ۷۱ مرکز مشاوره خانواده در کلیه حوزه های قضایی، تشکیل ۷ جلسه شورای مشورتی مراکز مشاوره خانواده دادگستری استان و چهار دوره بازدید از مراکز مشاوره خانواده، بازرسی و ارزیابی و نظارت بر عملکرد آنها و نهایتا انتخاب مراکز مشاوره فعال و برگزاری دوره های کاراموزی عملی مشاوران خانواده انجام شده است.
* تشکیل مجمع نهادهای مردمی همکار در ۱۴ حوزه فعالیت
وی به اقدامات انجام شده به منظور اجرای دستور العمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه نیز اشاره کرد و گفت: در این راستا اقداماتی از جمله ابلاغ دستور العمل به حوزه های قضایی و نهادهای متولی در استان، تشکیل بانک اطلاعات سازمان های مردم نهاد و تشکیل جلسه با آنها، تنظیم تفاهم نامه با نیروی انتظامی، انجام تمهیدات لازم جهت ثبت نام رایگان نهادهای مردمی در سامانه ثنا، تشکیل نهادهای مردمی فعال و تشکیل مجمع نهادهای مردمی همکار در ۱۴ حوزه فعالیت، جمع آوری بانک اطلاعات نخبگان فرهنگی و مذهبی استان، بازنویسی و تدوین طرح  کاربردی بازتوانی معتادین بهبود یافته، راه اندازی کارگروه تخصصی نخبگان و راه اندازی سایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمان به آدرس kermanpishgiri.ir انجام شده است.
وی به تدوین طرح مسجد طراز اسلام با همکاری مصلحین و اداره تبلیغات اسلامی استان کرمان در سال ۱۳۹۹ نیز اشاره کرد و گفت: در راستای فعالسازی سامانه جامع ارتباط مردمی( سجام در سال گذشته نیز با جذب ۸۶۰۰ دیده بان ، یک هزار و ۹۲۶ گزارش دریافت شده است.
وی خلاصه اقدامات اداره وضعی امنیتی انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمان را در راستای رصد و پایش اعتراضات و تجمعات صنفی و نظارت بر تنظیم بازار ، برگزاری جلسات هماهنگی با فرماندهی انتظامی استان، راه اندازی کارگروه استانی پیشگیری از تصادفات استان و بازید از نقاط حادثه خیز استان، راه اندازی کارگروه تخصصی پیشگیری از قاچاق کالا با اولویت های قاچاق سوخت، قاچاق گندم و احشام، اجرای طرح پیشگیری از سرقت پسته در حوزه های راور ، شهربابک ، رفسنجان، سیرجان و زرند، پیگیری اجرای طرح توسعه گردشگری پایدار با رویکرد پیشگیری از وقوع جرم (پایلوت اسماعیل آباد زرند )، پیگیری اجرای طرح نا امن سازی محل های توزیع مواد مخدر در سراسر استان( پایلوت شهرک صنعتی ) و پیگیری اجرای طرح ساماندهی کارگاه های ضایعاتی استان به جهت پیشگیری از سرقت های تعزیزی با همکاری کمیسیون مبارزه با سرقت استانداری انجام شده است.
* تدوین و انتشار ۴۰۰ عنوان خبر  در نشریه ها و سایت های خبری
معاون اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمان یادآور شد: اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمان نیز طی سال گذشته اقدامات بسیاری از جمله ساخت سه کلیپ گزارش خبری با موضوع سامانه سجام، چاپ ۲۰۰ نسخه پوستر سجام ، چاپ بنر اطلاع رسانی سجام ، تدوین و انتشار ۴۰۰ عنوان خبر در نشریه ها وسایت های خبری و هماهنگی حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در برنامه های رادیویی و تلویزیونی صدا و سیمای مرکز کرمان به مدت ۳۰۰دقیقه، تهیه و تولید بیش از  ۵۰۰متر مربع بنر با موضوعات پیشگیرانه ، تهیه و تولید و انتشار بیش از۱۰۰۰۰هزار نسخه پوستر در زمینه انواع پیام های پیشگیرانه و آگاهی بخشی و تهیه و انتشار بیش از ۱۵۰۰۰هزار نسخه بروشور را انجام داده است.
قویدل به راهبردها و برنامه های اجرایی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان به  منظور تحقق مفاد سند تحول قضایی اشاره و بیان کرد: در فرایند نگارش سند تحول قضایی، هفت مأموریت اصلی قوه قضاییه منبعث از تکالیف تعیین شده در قانون اساسی و همچنین سیاست‌های کلی نظام، مبنای تدوین سند شده است  و مأموریت ۵ این سند به موضوع مهم  «پیشگیری از وقوع جرائم و دعاوی» اختصاص یافته است
وی تصریح کرد: در این سند مبتنی بر «۲۰عنوان چالش» اولویت دار، «۴۷ عامل ریشه ای اولویت‌دار» شناسایی و بر رفع و یا اصلاح این عوامل تمرکز شده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمان یادآور شد: تکالیف معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در سند تحول قوه قضائیه، در مجموع ۳۶ برنامه برای این معاونت در نظر گرفته شده است که در ۱۲ برنامه مستقیما مجری و در ۲۴ برنامه همکاری خواهیم داشت.
*اختصاص ۲۹ درصد برنامه های معاونت به پیشگیری از وقوع جرم و۲۸ درصد به امور زنان
در همین راستا تعداد ۴۴ برنامه منطبق با سند تحول پیش بینی شده است در تدوین برنامه ها در سال ۱۴۰۰  ؛  ۲۹ درصد برنامه های معاونت در خصوص پیشگیری از وقوع جرم،۲۸ درصد در زمینه امور زنان و خانواده، ۱۱ درصد مشارکت مردمی، ۸ درصد اطلاع رسانی، ۱۱ درصد برنامه ریزی و مطالعات اجتماعی، ۷ درصد حوزه معاونت، ۵درصد دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم را به خود اختصاص داده است.
قویدل سپس به اهم برنامه ها و اقدامات معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم منطبق با سند تحول در سال ۱۴۰۰ نیز اشاره و بیان کرد: در حوزه پیشگیری از وقوع جرم؛ پیشگیری از حفر چاه های غیر مجاز در حریم و بستر رودخانده ها و حاشیه سدها، پیشگیری از رشد و گسترش مناطق جدید بافت های ناکارآمد شهری (با اولویت مراکز استان و روستاهای حریم بلافصل شهری)، اجرای مداخلات موثر بمنظور پیشگیری و کاهش تصادفات منتهی به ورود ضرر جانی یا مالی و… در دستور کار است.
وی افزود: در زمینه پیشگیری های فرهنگی اجتماعی؛ هماهنگی و مشارکت در اجرای برنامه ملی آموزش های حقوق متقابل برای زوجین در شرف ازدواج، برگزاری کارگاه بازآموزی ویژه قضات و مشاوران دادگاه اطفال و نوجوانان در خصوص برنامه عملیاتی نمودن راهنمای فنی و شیوه نامه اجرایی ارائه خدمات مشاوره در دادگاه اطفال و نوجوانان، اجرای بسته حقوقی قضایی پروژه ملی نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد) ویژه موارد ارجاعی از دفاتر استانی، اجرای الگوی مصلحین و حکمین قرآنی با استفاده از ظرفیت گروه های مرجع، سران ایل و طایفه، منتخبین صنف و محیط کار، ریش سفیدان و عشیره و معتمدین محله( ائمه جماعات، بزرگان و بسیجیان) با مشارکت مرکز توسعه حل اختالف (استانی)  و…. اجرا شده و همچنان ادامه خواهد یافت.
قویدل گفت: همچنین برگزاری کارگاه های اصلاح و بازاجتماعی کردن زندانیان مرد(طرح هجرت)، برگزاری کارگاه های اصلاح و بازاجتماعی کردن مرتکبین جرای علیه امنیت اخلاقی و یا جرای درجه ۶ تا ۸ (هویت و رفتار- هور) و عملیاتی نمودن برنامه پیشگیری از خشونت خانگی علیه زنان و کودکان و … نیز از دیگر برنامه های منطبق با سند تحول در سال ۱۴۰۰ می باشد.
*راهبری و سازماندهی دیده بانان سجام طبق سند تحول دستگاه قضا
این مقام قضایی یادآور شد: در حوزه برنامه های اداره مشارکت های مردمی و سرمایه اجتماعی نیز هدایت، راهبری و سازماندهی دیده بانان پیشگیری از طریق سامانه جامع ارتباطات مردمی (سجام)، هدایت، راهبری و سازماندهی نهادهای مردمی از طریق سامانه جامع مشارکت، راهبری و اجرای مبانی و مفاهیم آموزشی مندرج در دستورالعمل (تبیین و توجیه) برای قضات، مسئولین اداری و نهادهای مردمی، تشکیل دبیرخانه مدیریت، راهبردی و مستند سازی کارگروه ها، مجامع، نشست ها، جلسات مندرج در دستورالعمل و … انجام خواهد شد.
وی افزود: در زمینه اطلاع رسانی و پوشش خبری اقدامات و برنامه های پیشگیرانه اطلاع رسانی و پوشش خبری اقدامات و برنامه های پیشگیرانه، ارتقاء آگاهی های عمومی با استفاده از ظرفیت رسانه های جمعی و انجام اقدامات و فعالیت های رسانه ای برنامه های مصوب سال۱۴۰۰ اجرا خواهد شد.
قویدل خاطرنشان کرد: در اداره مطالعات اجتماعی برنامه ریزی نیز تدوین و ارائه منظم گزارش های موثر  دعاوی و جرایم، دعاوی و آسیب های اجتماعی استان، تدوین برنامه های سال ۱۴۰۱ معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان، اجراء و ثبت پیشرفت برنامه های مصوب واحد در سامانه، مشارکت در برگزاری همایشها، نشست های تخصصی، کنگره ها و پیمایشها در خصوص جرایم، دعاوی و آسیبهای اجتماعی و انجام امور پشتیبانی معاونت در راستای اهداف و برنامه های منطبق با سند تحول در سال ۱۴۰۰ دنبال خواهد شد.
لینک کوتاه : https://kermanpishgiri.ir/?p=2130

ثبت نظر

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
#شهرستان جیرفت #معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان #پیشگیری-ازوقوع-جرم #فضای-مجازی #معاونت-اجتماعی-و-پیشگیری-ازوقوع-جرم-دادگستری-کل-استان-کرمان #کمیته-داوری-اتاق-بازرگانی #پیشخوان-پیشگیری #معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان #پیشگیری-ازوقوع-جرم #پیشگیری-از-جرائم-انتخاباتی #پیشگیری #انتخابات1400 ، تصادفات، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، حاشیه نشینی، اتباع خارجی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، حاشیه نشینی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ،حفاری غیرمجاز، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، سپاه، بسیج، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، سپاه ثارالله کرمان، سردار معروفی، سپاه، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، سینما، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، شورای پیشگیری، شهرستان ها، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، فیلم سینمایی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، قاچاق کالا و ارز، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، نخستین گردهمایی فعالان اقتصادی و مسئولان قضایی استان کرمان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان ، گفتگوی رادیویی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان امام جمعه کرمان، پیشگیری، قویدل، مصلحین، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان، نماینده ولی فقیه در استان کرمان جهاد دانشگاهی دکتر غلامی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاویه، سند تحول، پیشگیری سرقت پسته، سرقت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان قویدل، دبیر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی استان کرمان، پیشگیری، انتخابات 140014 قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، انتخابات ۱۴۰۰، جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان معاونت اجتماعی دادگستری استان کرمان، انتخابات، پیشگیری از وقوع جرم، تخلفات انتخاباتی موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان، انتخابات، پیشگیری از جرایم انتخاباتی موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان، مصلحین، مسجد طراز اسلامی، پیشگیری از جرایم انتخاباتی موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان،نخستین گردهمایی فعالان اقتصادی و مسئولان قضایی استان کرمان ،گردهمایی قضایی، هفته وحدت، سیدمهدی قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، پیامبر اسلام(ص) پیشخوان پیشگیری کرمان، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، انتخابات 1400 کارگاه های ضایعاتی، سرقت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، قویدل، پیشگیری، کرمان گفتگوی ویژه خبری، قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان، هفته قوه قضائیه